sanalbas<meta http-equiv=
Haber Detayı
09 Mart 2018 - Cuma 08:07 Bu haber 6254 kez okundu
 
GENÇLİK ZİRVEDE BULUŞTU
Hacılar Genç Sanayici ve İşadamları Derneği tarafında faaliyete geçirilen Hacılar Gençlik Platformu..
Kültür Haberi
 GENÇLİK ZİRVEDE BULUŞTU

Hacılar Genç Sanayici ve İşadamları Derneği tarafında faaliyete geçirilen Hacılar Gençlik Platformu yaptığı ilk organizasyonu büyük takdirler topladı. Hacılar Keklik Tepesi sosyal tesislerinde ilk toplantısını yapan, Hacılar Gençlik Platformu 60 Mühendislik Fakültesi öğrencisini iş adamları ve bürokratlar ile bir araya getirdi. Hacılar sanayisinin dünü , bugünü ve geleceği konuşularak, şirketlerin gelecekte ne tür vasıflara sahip mühendislere ihtiyacı olduğu tartışıldı. Toplantıya Hacılar Genç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Nebi Doğan'ın oturum başkanlığında Hacılar Belediye Başkanı Doğan Ekici, KAYSO Meclis Başkanı ve Turkuaz Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Abidin Özkaya ve eski Hacılar Belediyesi Başkanı ve Erciyes Elektrik Genel Müdürü Ahmet Herdem katıldı. Toplantıya katılan katılımcılar öncelikli olarak iş hayatında başarılı olmanın yollarını ve iş hayatında başarılı olmak için ne gibi özellikle sahip olmak gerektiği konusunda bilgiler paylaşarak tecrübelerini katılımcı mühendislik fakültesi öğrencilerine bilgiler verdiler.
Hacılar Genç Sanayici ve İşadamları Derneği tarafında faaliyete geçirilen Hacılar Gençlik Platformu 60 Mühendislik Fakültesi öğrencisini iş adamları ve bürokratlar ile bir araya getirdi.
Açılış konuşmalarında , HAGİAD Başkanı Mustafa Nebi Doğan, kalkınma hedeflerinin yapıtaşlarını mühendislerin oluşturduğunu belirterek genç mühendisleri desteklediklerini belirtti. Ayrıca HAGİAD Başkanı Mustafa Nebi Doğan "HAGİAD, bünyesinde Hacılar Gençlik Platformu'nu kurarak vizyonu çerçevesinde geleceğe yönelik çalışmalarına sürekli devam edecektir" dedi.
Hacılar Belediye Başkanı Doğan Ekici, öncelikle Zeytin Dalı Harekatında şehit olan askerlerimizin ailelerine başsağlığı dileyerek konuşmalarına başladı. Ardından mühendis adaylarına yönelik birçok tavsiyede bulundu. Başkan Doğan Ekici "Ülkemizin geleceği olan siz mühendisler daima çalışkan ve ahlaklı olmalısınız. Gelişen ekonomimize katkı sağlamak için sizlere olan desteğimiz devam edecektir." Dedi.
KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya "İlk 500'de 14 firmamız var, bu sayıyı daha da yükseltmek için geleceğe yönelik yatırımlarımıza devam ediyoruz" Bu toplantılarda sanayimize yetişmiş insan gücü kazandırmamıza bir vesile olur dedi.
Eski Hacılar Belediyesi Başkanı Erciyes Elektrik Genel Müdür Ahmet Herdem "Üniversiteden kendisini iyi geliştirmiş en az iki dil sahibi bir mühendis olarak mezun olmalısınız. İletişim ve hitabet yeteneklerinizi geliştirmeniz size birçok katkı sağlayacaktır" diyerek geleceğe yönelik tavsiyelerde bulundu. Daha sonra şöylesi bölümüne geçilerek katılımcılar kendi fikirlerini ve beklentilerini öğrencilere anlattılar
NEBİ DOĞAN, “HAGİAD yönetimi olarak sadece günlük meselelere eğilmek yerine geleceğe yatırım yapmayı hedefledik HAGİAD olarak vizyonumuz çerçevesinde geleceğe yönelik çalışmalarımıza devam ediyoruz. İlçemizde yaşayan bütün gençlerimiz bizim değerlerimizdir HAGİAD olarak bu gençlerimizin daha iyi eğitim alması konusunda desteklerimiz devam etmektedir. Bundan sonrada farklı meslek guruplarından öğrencilerimizle bir araya gelmeyi hedeflemekteyiz. bunu ilkini de bu gün burada gerçekleştirmekteyiz. Bu toplantımızda mühendislik fakültesi öğrencilerimizle bir araya geldik. çünkü büyüyen ve gelişen Türkiye'de mühendislerimiz temel aktör durumundalar. Bundan sonraki toplantılarımızda üniversitelerimizin diğer bölümlerinde okuyan arkadaşları davet ederek gençlik . Platformu toplantılarımıza devam edeceğiz” dedi
AHMET HERDEM, “Buraya gelirken genç mühendislerimize ne söyleyebilirim diye bir çalışma yaptım bunun yanında sizlerin yararlanacağınızı ümit ettiğim birde şema hazırladım. Bunun yanında tecrübelerimi ve gerçek yaşanmışlıklar konusunda sizleri bilgilendirmek istiyorum ülkemizde mühendislik denince ofiste çalışmak olarak algılanmakta. Yani birçok mezunumuz bilgisayarla mühendislik yapılır zannediyor. Ama bilgisayarla mühendislik yapılmaz. Mühendislik hizmetleri genelde sahada yapılır, batı toplumlarında mühendislerin hepsi sahadadır. Tabi proje çizim aşamasında ofis çalışması olacaktır. ama nasıl sanat öğrenirken bir usta çırak ilişkisi varsa iyi bir mühendis olmak için sahada daha tecrübeli mühendislerden yararlanmak gerekir. Mühendisliğin birinci kuralı iyi insan olmaktır. Bu bütün hayatınız içinde geçerlidir. Yine iyi bir mühendisin olmak için 10 yıla ihtiyacınız vardır. Ama birde bu sürece gelene kadar geçen zaman vardır. iyi bir okul bitirmek sizi başarılı bir insan yapmaz esas hayat mezun olduktan sonra başlar. Bundan sonra mücadele gücünüz ve öğrenme kabiliyettiniz yüksekse başarı bir mühendis olursunuz. Yok, bu kabiliyetiniz yoksa amacınız bir devlet dairesine girmek ve maaş almak olur oda sizleri ilerde daha iyi yerlere getirmez. Ama sizlerin çok farklı olması lazım başarılı olmanın bazı şartları şunlardır. Öncelikle hem dikey hem yatay ilişkileriniz sağlam olmalı yani bir iş yerine girdiğimiz zaman üstünüzdeki ve altınızdaki kişiler ve yatay olarakta sizin gibi aynı pozisyonda olan kişilerle iyi ilişki kurmak zorundasınız. İsterseniz Oxford'u bitirin 2-3 yabancı diliniz olsun ama iş yerinin düzenini bozarsanız sizi o işyerinde çalıştırmazlar. Başkaları ile yarışmayacaksınız kendinizle yarışacaksınız ki önce iyi bir mühendis sonra iyi bir yönetici olabilesiniz. Bir de okulu en iyi derece ile bitiren kişi iyi bir mühendis olacak diye bir kural yok genelde başarılı olan insanlara baktığımız zaman orta kesinde ikili ilişkileri iyi olan mühendisler başarılı olur. bu bütün meslekler içinde geçerlidir. İşin özü çok çalışacaksınız asla yılmayacaksınız iş ve paraya takılmadan tecrübe kazanmak ve işi öğrenmek ana prensibiniz olacak bunları başarırsanız para ve makam kendiliğinden gelir”.
DOĞAN EKİCİ gelecek burada serisinin mühendisler zirvesine katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek bu toplantı Hacılar için bir başlangıç olacaktır. Bundan sonra daha geniş katılımlarla büyük toplantılar yapmayı amaçlamaktayız. Bu toplantılar birlik beraberliğimiz ve Hacılar geleceği konusunda önemli çalışmaların yapılacağı bir konuma gelmesini ümit ediyor bu toplantıyı düzenleyen Hacılar Gençlik Platformunu tebrik ediyorum. Yönetici olan insan, çalışan ve proje üreten çalışanını her zaman korur bu özel sektörde de kamuda da bu şekildedir. Sosyal olan insanlar yaptıkları işlerde daha başarılar o yüzden mesleğinizin yanı sıra spora ve sosyal faaliyetlerde zaman ayırmanız sizi yaptığınız işlerin daha kaliteli olmasına büyük katkı sağlar
KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya konuşmasına bir soru ile başladı, “Mühendislik nedir? Mühendislik bilim adamları ile yazmış oldukları teorileri pratiğe geçiren rakamlara, matematiğe hâkim olup, analitik düşünebilen ve çözüm üreten insanlardır. Bana göre geleceğin Türkiye'sinde en önemli mesleklerden biridir. Çünkü sanayileşmenin en fazla olduğu Avrupa 18 -19. Yüzyılda mühendislerin başarıları sayesinde kalkınmıştır. O dönemde buharın ve makinaların icadı ile sanayi devrimini gerçekleştirmişler ve geldikleri nokta itibariyle de bizden sanayide çok öndeler. Niye mühendislik kavramını onlar bizden çok önce kabul etmişler, bizler matematik ve mühendisliğe gereken önemi vermediğimiz için geldiğimiz nokta pek iç açıcı değil. Ama bunun değiştiğini görmekteyiz buda ilerisi için bizleri umutlandırıyor. Bazen bizlere iş için başvuran mühendislerimiz oluyor öncelikle ücret konuşuyorlar bence mühendis kendi ücretini kendi belirleyen insandır. Niye bir mühendis bir yere işe başladığında ben kaç lira alıyorum derse orada bir sıkıntı var ama o kişi kendini ispat ederse çalıştığı iş yerine artı katma değer kazandırır. iş yerine de katma değer katar, çözüm üreten insandır. Neticede işletmelerde yaşayan bir organizma günlük hayatınızda tek başına yaşarken bile birçok problemleriniz olmakta işletmelerde de birçok sorunlar olmakta. Bizde bu sorunları çözmek için çaba sarf etmekteyiz bizimde en önemli partnerimiz bu sorunları çözmek için mühendis arkadaşlar. Sizler aldığınız bilgilerle, uygulamalarınızla, yanınızda çalıştığınız insanlarla firmalara katkı yaparsanız maaşlarınız kendiliğinden gelir. Bizim işletmemizde 30 kadar mühendis arkadaşımız çalışmakta işe bir mühendisi aldıktan sonra işten ayrılsın diye gözüne baktığımız arkadaşta var gitmesin diye uğraştığımız arkadaşta var. Aynı okulu bitirmiş aynı eğitimi almış kişisel diyalogları, düşünme yeteneği, alt ve üst ilişkileri, güncel olayları takip etme kabiliyeti bu konular da dikkat eder. Kendinizi geliştirirseniz başarılı olmamanız için hiçbir sebep yok burada güzel bir program düzenlenmiş bizde burada olmaktan büyük bir mutluluk duyduk bu iyi faaliyetlere her zaman destek olmaya hazırız” dedi
Mühendislik öğrencilerinden gelen soruların cevaplanmasıyla bitirilen I. Mühendislik Zirvesi hatıra fotoğrafı çekilerek sona erdi.

Kaynak: (HHG) - Hacılar Haber Gazetesi Editör: KADİR ALPASLAN TANDOĞAN
Etiketler:
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
 GENÇLİK ZİRVEDE BULUŞTU
 GENÇLİK ZİRVEDE BULUŞTU
 GENÇLİK ZİRVEDE BULUŞTU
 GENÇLİK ZİRVEDE BULUŞTU
 GENÇLİK ZİRVEDE BULUŞTU
Yorumlar
Haber Yazılımı