sanalbas<meta http-equiv=
Haber Detayı
05 Mayıs 2020 - Salı 09:50 Bu haber 5003 kez okundu
 
DEDE ,SİYEZ BUĞDAYINI HACILAR’DA YETİŞTİRMEYE BAŞLADI
Sakarçiftliği mahallesinin Genç Çiftçilerinden ÖMER DEDE Geçmişi 12 bin yıl
Yaşam Haberi
DEDE ,SİYEZ BUĞDAYINI HACILAR’DA YETİŞTİRMEYE BAŞLADI

 

Hacılar Sakarçiftliği  mahallesinin  Genç Çiftçilerinden ÖMER DEDE Geçmişi 12 bin yıl öncesine dayanan dünyanın ilk buğdayı olma özelliğini elinde bulunduran SİYEZ buğdayını 2019 yılı Ekim ayında Erciyes dağı Ortaseki mevkii de kendisine ait organik tarım alanında 100 dekar siyez buğdayı ektiğini belirterek şöyle devam etti.

 

Ben her zaman araştırmacı ve yenilikçi olmaya devam edeceğim. 2019 yılında SİYEZ  buğdayını merak ederek yerinde görmek için KARS iline giderek arazide inceleme yaptım ve hacılar da çok rahat yetişebileceğine karar verdim ve Kayseri’ye dönerken de tohumluk alarak döndüm ilk işim SİYEZ için arazi hazırlamak oldu 2019 Ekim ayında ilçede ilk kez SİYEZ ekimini gerçekleştirdim ve baharla birlikte tarlaya gittiğimde inanamadım gerçekten doğru bir karara imza attığıma karar verdim ve hiçbir şekilde gübre kullanmadım.

Diğer çeşitlere gübre kullandığım halde Siyez buğdayının gölgesi bile olamaz.

 

SİYEZ

Organik tarımda girdi masraflarını 70 azaltıyor çünkü gübre istemiyor ve verimsiz topraklarda tarih yazıyor...

 

YILLARCA sertifikalı bugday diyerek  genetiğiyle oynanmış ney oldugu belirsiz ve tarladan çıkan bugdayı ekince cinsi değişen GDO lu bugdayları bırakmanın vakti geçiyor bile.

 

DÜNYADAKİ İLK BUĞDAY ÇEŞİDİ OLARAK BİLİNİYOR

Siyez buğdayı genetik olarak 14 kromozom sayısıyla dünyadaki ilk buğday çeşidi olarak biliniyor. Siyez buğdayı bazı yörelerde kaplıca buğdayı olarak da bilinir. Siyez genetiği bozulmamış buğday türüdür. Özellikle siyez unu ile hamur işleri ve ekmek siyez bulguru ile de sağlıklı yemekler yapılıyor. Siyez yüksek antioksidan içeriğine sahip olduğu için hücre yapısını korur. Siyez buğdayı zengin lif kaynağı olduğu için bağırsakları temizleyici özelliği var ve lifli olduğu için sindirimi kolaylaştırıyor. Siyez bulguru dünyada insanlara glisemik endeksi en uygun gıda olarak biliniyor. Bağırsak kanserini önlüyor. Ayrıca radyasyona karşı dayanıklı olduğu için nükleer savaşlara karşı bazı ülkeler stokta bekletiyor. Yüksek mineralli yapısıyla mide rahatsızlıklarına iyi geldiği biliniyor.

Kaynak: Editör: AHMET TANDOĞAN
Etiketler: DEDE, ,SİYEZ, BUĞDAYINI, HACILAR’DA, YETİŞTİRMEYE, BAŞLADI, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı