sanalbas<meta http-equiv=
Haber Detayı
20 Şubat 2020 - Perşembe 17:36 Bu haber 3672 kez okundu
 
İNCESU OSB BAŞKANI ALİ BAKTIR, İMKAN SAĞLANIRSA SANAYİCİLERİMİZ HER ŞARTTA YATIRIM YAPAR
İNCESU OSB YÖNETİM KURULU BAŞKANI ALİ BAKTIR, HACILAR HABER GAZETESİNİN ÜLKE VE KAYSERİ EKONOMİSİ HAKKINDAKİ SORULARINI CEVAPLADI.
Ekonomi Haberi
İNCESU OSB BAŞKANI ALİ BAKTIR, İMKAN SAĞLANIRSA SANAYİCİLERİMİZ HER ŞARTTA YATIRIM YAPAR

 

 İNCESU OSB YÖNETİM KURULU BAŞKANI ALİ BAKTIR, HACILAR HABER GAZETESİNİN ÜLKE VE KAYSERİ EKONOMİSİ HAKKINDAKİ  SORULARINI CEVAPLADI.

Son yıllarda ülkemiz ekonomik açıdan sıkıntılı bir süreçten geçmekte. Bu herkesin malumu, ama bu konuda millet olarak hepimize düşen görevler var. Bu zor süreçten kısa sürede çıkmamız için büyüklerimizin dediği gibi herkes kendi evinin önünü temizlerse sokak temiz olur düsturundan hareket ederek işletmelerimiz kendi bütçelerini gelir gider hesaplarını iyi düzenlemeliler.  Bu günkü ekonomik sıkıntıda da bu şekilde çalışan firmalar bu dönemi çok az hasarla atlata bilirler. Bu gibi dönemlerde ihracatın ne kadar önemli olduğunu Bir kez daha idrak ediyoruz.  İhracat yapan firmalar kendi ürettikleri ürünlerin kalitesinden eminlerse, özelliklede Pazar çeşitliliğini sağladılarsa  bu gibi krizlerden fazla etkilenmezler.

 

SAYIN ALİ BAKTIR SİZİ TANIYA BİLİRMİYİZ?

1960 yılında Hacılar’da doğdum. 1962 yılında Kayseri’ye taşındığımız için ilk, ortaokul ve lise eğitimimi Kayseri’de tamamladım Lise eğitimimden sonra Kayseri ilahiyat fakültesini ve  Anadolu üniversitesi işletme bölümünü bitirerek eğitim hayatımı tamamladım. 1980 yılından sonra Hacılar Anavatan Partisi ilçe başkanlığı ve Hacılar il genel meclisi üyelikleri görevinde bulundum. Halen aile şirketimiz olan Baktıroğlu  AŞ’de yönetim kurulu başkanlığı, ortağı olduğumuz Hasçelik Grup  firmalarından olan Coreal  Alüminyum  A.Ş , Hasbiotech firmalarında yönetim kurulu başkanlığı yapmaktayım.  İlimizdeki üç organize sanayinden biri olan  İncesu Organize Sanayi Bölgesinin yönetim kurulu başkanlığı görevlerini  yürütmekteyim.

SAYIN ALİ BAKTIR, İNCESU OSB BAŞKANI VE BİR SANAYİCİ OLARAK ÜLKE EKONOMİSİ KONUSUNDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZİ ÖĞRENE BİLİR MİYİZ?

Son yıllarda ülkemiz ekonomik açıdan sıkıntılı bir süreçten geçmekte. Bu herkesin malumu, ama bu konuda millet olarak hepimize düşen görevler var. Bu zor süreçten kısa sürede çıkmamız için büyüklerimizin dediği gibi, herkes kendi evinin önünü temizlerse sokak temiz olur düsturundan hareket ederek, işletmelerimiz kendi bütçelerini, gelir gider hesaplarını iyi düzenlemeliler.  Bu günkü ekonomik sıkıntıda da, bu şekilde çalışan firmalar bu dönemi çok az hasarla atlata bilirler. Bu gibi dönemlerde ihracatın ne kadar önemli olduğunu Bir kez daha idrak ediyoruz.  İhracat yapan firmalar kendi ürettikleri ürünlerin kalitesinden eminlerse özellikle Pazar çeşitliliğini sağladılarsa  bu gibi krizlerden fazla etkilenmezler. Ama bir firma Pazar çeşitliliği sağlayamaz, verimli bir üretim ve nakit akışını iyi planlamazsa bir takım sıkıntılar yaşamaktadır. Buda ticaretin doğasındandır. Tabi bunun yanı sıra birde yapısal sorunlar vardır.

 Sanayicilerimizin  en çok şikâyet ettikleri konuların başında enerji fiyatlarının yüksekliği gelmekte. Sanayicilerimiz bu konuda büyük sıkıntı yaşamaktadır.  Bu zor dönemi atlatılması için ihracatın artırılması gerekir. unun içinde rekabet içinde olduğumuz diğer ülkelerdeki üreticilerden daha ucuza ürün üretmek için girdi maliyetlerimizin düşük olması çok önemli. Ama bu yüksek enerji maliyetleri bu konuda sanayicilerimizin  rekabet şansımızı ortadan kaldırıyor. Bunu için önlem alınması gerekiyor.

İşçi işveren arasındaki anlaşmazlıklardan da sanayicimiz sıkıntılı, bütün işverenler arzu eder ki huzur güven ve barış ortamı içerisinde üretim yapalım. Ülkemize ve milletimize faydamız olsun, vergilerimiz verelim istihdama katkı sunalım. Ama en küçük bir olayda bütün suç üreticinin olmasın. 

Birde faizlerin yüksek olması yatırımın önünde en büyük engellerden bir tanesi yüksek faiz sanayicimizin yatırım yapmasına engel oluyor. Sanayici uygun ortamda, uygun fiyatlarla, uygun maliyetleri yakalarsa her zaman yatırım yapar. Ama yukarıdaki saydığım sıkıntılardan dolayı yatırım yapmakta zorlanıyoruz. Ülke ekonomisinin büyümesinde en büyük eksikliğimizden bir tanesi de yatırım harcamalarının yetersizliği  büyüyoruz, ama nasıl büyüyoruz? Tüketerek büyüyoruz, üreterek büyümüyoruz. Yatırım kalemlerine harcama yaparak, yeni makinalar alarak ,yeni fabrikalar kurarak büyüyemiyoruz. Buda neyi getiriyor, istihdamın yetersiz kalmasını ve istihdam artışının olmamasını meydana getiriyor.

SAYIN ALİ BAKTIR  SİZCE BU KONUNUN ÇÖZÜMÜ NASIL OLMALI?

Özellikle faiz Konusunda hükümetimiz son aylarda önemli adımlar atmakta ,ama bana göre orada şöyle bir handikap var. Faizlerde pozitif ayrımcılık yapılmalı. Örneğin konut alımlarında bir kişi ikinci bir evi veya lüks bir konutu alıyorsa. Bunun faizi ile evi olmadığı için ev alan kişinin faiz oranları aynı olmamalı. Gerçek ihtiyacı için ev ve araba alan vatandaşlara faiz oranları daha aşağı olmalı. Bu sanayicimiz içinde geçerli. Üretim yapacak istihdam sağlayacak sanayiciye daha düşük faizli kredi verilmeli.

Tüketim artsın diyerek uygun kredi oranları açıklanınca, talebin artmasıyla üretici firmalar daha önce satışlardaki durgunluk dolayısıyla, baskılamış oldukları maliyet ve kar marjlarını otomatik olarak yükseltmeye başlıyorlar. Bunun önlenmesi için ilk üretici durumundaki kişilere finansal destek ve kredi verilirse, piyasada bir üretim bolluğu yaşanır. Fiyat rekabeti tabanda başlarsa tüketicimiz biraz daha nefes alır. Örneğin bitmiş eve kredi vermek yerine, evin yapımı süresinde firmalara destek verilirse maliyet fiyatları daha aşağıya çekilir ve enflasyonla daha iyi mücadele edilir. Bu sayede daha ucuza maledilen ürünlere tüketicide daha kolay alma imkânına kavuşur.

 

SAYIN ALİ BAKTIR KAYSERİ SANAYİSİ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ NELER?

Kayseri sanayicileri olarak bizlerinde eksiklikleri var . Hani derler ya ‘’önce iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır diye,, Kayseri sanayicisi olarak, büyük bir kısmımız, yenilikçiliğe ve teknolojiye açık olmamamız.  Dünya şartlarına ayak uyduran firma sayımız bir elin parmaklarını geçmez. Bizler alternatif ürünler üretmek yerine, birbirimizi taklit ederek üretim yapmaktayız. Mobilya ve çelik kapı sektörü bunlara en iyi örnek, bu ürünleri yapan firma sayısı arttığı zaman ürün kalitesinde rekabet yerine fiyatta rekabet yoluna gidiliyor. Buda bir çok firmamızın zamanla yok olmasının önünü açıyor.

Bizlerin artık yüksek katma değerli ürünler üretmek için yatırımlar yapmalıyız. Ülke olarak ihraç ürünlerimizin KG başına satış fiyatı 1.5 dolar veya 1.6 dolar civarında ama teknoloji firmalarının sattığı ürünlerin kg fiyatları 5000-10000 dolar civarına kadar çıkıyor. Bunun yolu da verimliliği artırmadan geçiyor. Bizlerde Kayseri sanayicileri olarak bu şekilde ürün yapmak için bir çalışmalar yapmalıyız.

ASGARİ ÜCRET VE İŞSİZLİK KONUSUNDAKİ  DÜŞÜNCELERİZİ ÖĞRENE BİLİRMİYİZ?

Asgari ücret 2 bin 324 tl olarak belirlendi. Benim bir iş adamı olarak bir teklifim . Devletimiz asgari ücretliden aldığı vergilerin yarısından feragat etsin. Bu para iş adamlarında da kalmasın işçiye verelim. Çünkü işçiler aldıkları fazla parayı hemen ihtiyaçları için harcarlar, buda iç piyasada ve dolayısıyla ekonomide bir hareketlilik sağlar. Buda dolayısıyla üreticiye ve ülke ekonomisine katkı olarak geri döner. Ülkemizde genel olarak bir işsizlik problemi var ama birde insanların daha rahat ve daha az çalışarak gelir elde etmek gibi beklentileri var. Bu kesimde oldukça fazla. Bir çok kişi rahat iş arıyor, mesai saatlerini veya çalışma saatlerinin kendine uymadığını bahane edip işten ayrılıyor. Hepimiz hayatımızın belli bir bölümünde çalışmak zorundayız çalışmadan üretmede hiçbir yere varma imkanımız yok. Bu hayatın gerçeği ve herkes için geçerli.

SAYIN BAKTIR ,KATMADEĞERLİ ÜRÜN ÜRETİLMESİ  İÇİN ORGANİZE SANAYİ VE ODA YÖNETİCİLERİ OLARAK BİR ÇALIŞMASI VAR MI?

Bunun için benimde yönetim kurulu üyesi olduğum sanayi odamızın bir model fabrika çalışması var. Sanayi odası başkanımız Sayın Mehmet Büyüksimitçi bu projeye büyük önem veriyor. Bu proje hayata geçtiği zaman bir malın üretim aşamaları, üretim teknikleri ve üretim aşamasında bırakın dakikaları saniyelerin bile ne kadar önemli olduğu, sanayicimize tek tek görsel olarak anlatılacak. Bunun yanı da kayseri OSB’nin tasarım merkezi kurarak bu alanda yaptığı çalışmalarda oldukça ümit verici. Bu çalışmalara en büyük destek üniversitelerimiz, Tekno Parklar ve Tekno Kentlerden gelmekte. Ayrıca son yıllarda üniversite sanayi iş birliği çalışmalarında da büyük bir yol katedildi. Bu konuda Erciyes Üniversitesi Rektörü sayın Prof. Dr. Mustafa Çalış’ta büyük destek vermekte. Kısa bir süre önce İncesu OSB’yi ziyaret eden Sayın Çalış’la yeni bir okul yeri konusunda çalışma yaptık. Özellikle üniversitelerimiz eskisi gibi değil. Sanayicilerimizin taleplerine açıklar, sanayicilerimiz talepte bulunurlarsa her türlü desteği ala bilirler. Bu niçin önemli? Diye sora bilirsiniz. Yurt dışına gittiğimiz zaman görüyoruz, büyüyen firmalar tesadüf eseri büyümüyorlar. Orada değişik fikirlere önem veriliyor. Bir tartışma ortamında firma için en iyisini bulmaya çalışıyorlar. Bir insan tek başına karar vermek zorunda kalırsa, tek bakış açısıyla bir yeri görür. Ama bir odada 3-5 kişi olursa olaylara farklı açılardan bakarlar, farklı boyutlardan değerlendirme yaparak ortaya kolektif bir akıl ve güzel bir netice çıkar. Bununda yolu Arge , Ürge ve üniversite sanayi işbirliğine önem vermekten geçer bizler bu çalışmalara önem verirsek sanayicilerimiz ufku açık ülkemizin geleceği umutlu olur.

SAYIN BAKTIR HASÇELİK GRUBU  OLARAK ERCİYES ÜNÜVERSİTESİ BAŞTA OLMAK ÜZERE  BULUNDUNUZ BU DESTEKLERİNİZ DEVAM EDECEK Mİ?

Bizler sanayici olarak bu topraklarda yaşıyor maddi ve manevi olarak kazançlar elde ediyorsak, bunu paylaşmayı bileceğiz. Hasçelik grubu ortakları sayın Fevzi mercan ve rahmetli Halit Özkaya’ öncülüğünde Erciyes Ünüversitesi başta olmak üzere bir çok alanda ihtiyaç duyulan yerlere yardımda bulunduk. Üniversitede emar cihazı desteğimiz sırasında ortaklarımız isteği üzerine bir açıklama yapmıştım. Orada yaptığım açıklamada, bu bir nota değil virgül demiştim. Kısa bir süre önce Erciyes Üniversitesinden gelen talep üzerine 2. Bir emar cihazı almayı düşünüyoruz. Ayrıca Baktıroğlu AŞ olarakta babam, Şükrü Baktır adına Hacılar’da bir Kuran kursu ve yurt yapımına destek vermiştik.Hacılar Haber Gazetesi aracılığı ile bahar aylarında Melikgazi bölgesine babam Şükrü Baktır adına bir okulun temelini atacağımızı duyurmaktan büyük mutluluk duyarım. Bu gibi hizmetler insana büyük bir huzur veriyor .

HACILAR HAKINDAKİ DÜŞÜNCELERİZİ ÖGRENE BİLİRMİYİZ?

Hacılar’da siyaset yaptığım dönemlerde Hacılar’ın sorunları ve yapılacak hizmetler konusundan yakından bilgi sahibiydim. Hacılar o dönemde ilçe olmuş, Hacılar orgazize sanayi yine o dönem faaliyete geçmiş ve ulaşım ve yollar konusunda önemli hizmetlere kavuşmuştu. Son yıllarda hacılar’dan ve Hacılar siyasetinden uzağım. Ama gözlemlediğim kadarıyla ilçede güzel şeyler olmaya başladı. Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, Hacılar’da güzel şeyler yapmak için gayretli bir şekilde çalışıyor. Kendisine başarılar dilerim. Hacıların en büyük projesi olan kentsel dönüşüm alanında daha çok yeşil alan parklar ve oyun alanlarının olması. Benim beklentim.  Yapılacak hizmetlerle ilçemizin ferah yaşana bilir bir yer olarak anılması en büyük dileğim.

GENÇLERE TAVSİYELERİNİZ NELER?

Bir ata sözümüz vardır. ‘’Kurt atasından gördüğünü işler diye,, Ama bu anlayış son yıllara değişti gibime geliyor. Bu konuda bir anımı anlatayım bence her şeyi bunun içinde bula biliriz. Okulu bitirdim eski sanayideki iş yerimizde sunta  ve mobilya malzemesi satıyoruz . Babam Hes Kabloda olduğu için işin büyük bir kısmını ben yapıyorum. Fabrikalardan 3 bin -5 bin sunta alıp satmaya başladım. Aradan 2 ay geçti babama , babama  iş yerindeki masa sandalyeyi değiştirelim dedim. ’’yok olmaz dursun dedi,,  o yıllarda benim garibime gitmişti, ben beşbin suntaya pazarlık yapıyorum, beşyüz bin liralık iş yapıyorum  babam beş binliralık masa sandalyeyi aldırmıyor diye . Ticarete yeni yeni alışıyoruz, sonra anladım ki suntayı alıp satıp para kazanıyorum. Ama alacağım masa sandalye ile ortam güzelleşecek  o para geri dönmeyecek. O yüzden herşey yerinde ve zamanında yapılmalı kazanmadan para harcamak doğru bir hareket değil. Geçmişte hata yapan insanlarımız oldu .Ama gençlerimiz büyüklerinin tavsiyelerine uymalılar.  Değişen dünyada dijital ortamada ayak uydurarak ticaretlerine  ve hayatlarına devam etmeliler .

HACILAR HABER GAZETESİ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZİ ÖĞRENE BİLİMİYİZ?

Basın yayın organları demek halkın gözü kulağı olmak demektir. Bu yüzden yaptığınız iş çok önemli biraz önce yaptığımız söyleşide Hacılar’dan uzak olduğumu söyledim, ama Hacılar Haber Gazetemiz aracılığı ile ilçemizde olup biten olaylardan haberdar oluyorum. Şundan eminim Hacılar ’da yaşamayan ve Kayseri dışındaki hemşerilerimizde gazeteyi ellerine aldıkları zaman sanki Hacılar’a gitmiş gibi çok mutlu olduklarından  eminim. Hacılar Haber Gazetenin yapılacak hizmetlerde kurumlarımızı yönlendirmede faydalı olduğu kanaatindeyim. Bunu yaparken de seviyeli bir şekilde insanları ötekileştirmeden , ironi yaparaktan, insanları kırmadan yapılan eksiklikleri dere getirmeniz çok güzel ve takdir edilecek bir yayın politikası. Hacılar haber gazetemizin aynı yayın politikasını koruyarak daha iyi yerlere geleceğine olan kanaatim tam bundan sonraki yayın hayatınızda başarılar dilerim.

 

 

 

Kaynak: Editör: AHMET TANDOĞAN
Etiketler: İNCESU, OSB, BAŞKANI, ALİ, BAKTIR,, İMKAN, SAĞLANIRSA, SANAYİCİLERİMİZ, HER, ŞARTTA, YATIRIM, YAPAR, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı