sanalbas<meta http-equiv=
Yazı Detayı
06 Aralık 2018 - Perşembe 21:43 Bu yazı 2127 kez okundu
 
1930'DAN GÜNÜMÜZE BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ
Eğitimci - Yazar Ahmet BAKTIR
 
 
İnsanlar “Eserleri” ile anılırlar, Eserler “Sahip Çıkıldıkça” devam eder.
Kişileri unutulmaz kılan, anılarda bırakan, görevleri gereği yaptıkları, yapmaları gereken rutin işleri değil, rutin dışı yaptıkları hayırlı hizmetler ve eserlerdir. 
Gazetemizin bu sayısında geçmişten günümüze ilçemizde görev yapan Belediye Başkanları'nı tanıtmaya çalışacağız. Bu arada “Geçmişten Günümüze Hacılara” ve bazı “Dilden dile anlatılan icraatlar ile eserlere” yer vererek yeni nesillere ışık tutmaya çalışacağız.
Yazıma 1934 Tarihli bir “BELGE”  ile başlamak isterim.
Bu kasabanın adı: Hacılar'dır.
            1934 senesi Nisan ayının yirmi beşinci çarşamba günü bu binanın temeli atılmıştır. Bu bina, belediye dairesi olarak yapılmıştır. Bugünkü belediye bütçesi (5030) liradır. Burası evvelce köy idi.1930 senesinde burada nahiye ve belediye teşkilatı yapıldı. Burada oturulacak bir bina yoktu. Bütün evler taş ve çok fena kemerlerden ve birer gözden ibaretti. Nahiye vilayet merkezine (8) kilometre olup nakil vasıtaları at ve merkeptir. Nüfusa göre arazi çok dardır. Bağ ve bahçası pek çoktur.(100) tokuma ve (200) kadar da halı tezgahı var. Halkın kısmı azami fakir,  zengin az. Erkekler tokuma kaput,  kadınlar halı imal ederler. Tahsile heves pek azdır.
           Nahiyede bir mektep vardır. Tahsil çağında da (1000) çocuk vardır. Nahiye ve belediye teşkilatı bir araya gelerek ve birbirine kuvvet vererek (4125) liraya bu binayı yaptırmıştır. Nahiye müdürünün ismi Hüseyin Hüsnü ve belediye reisinin ismi Akif Bey'di. Bu kasabada içilecek akarsu yoktu. Bahar zamanı Erciyes ve eteklerinde eriyen kar sularıyla kuyular doldurulup içilirdi. Ahalinin birçoğu karşıki sırtlarda ve taş evlerde yaşarlardı. Burası (1000) hane ve (6000) nüfuslu bir yerdir. Bu binayı yapan müteahhit Hacılarlı Latifoğlularından Osman oğlu Osman Efendi'dir. Türkler, bu tarihten on beş sene evvel bir padişah tarafından idare edilirdi. Büyük bir harp oldu. Bu padişah ve arkadaşları olan hükümetler mağlup oldu. Memleket fesada ve istilaya uğradı. Bu esnada büyük bir Türk Anadolu'ya geçti. Adı: Mustafa Kemal'dir. Büyük bir teşkilat yaptı. Bütün Türk Milletini ayaklandırdı. Düşmanları memleketten attı.  
  Cumhuriyetin çok çalışkan Müdür ve Belediye Reisleri! Bulunduğunuz şu çatı sizin kıymetli bir eserinizdir. Hayırlı muvaffakiyetler diler ve küçük sevimli Belediye binanızı kutlar ve fedakârlığımızı şu karaladığımız kâğıt ispat etmek üzere bunun da bina temeline bırakılacak nota bağlanmasını rica ederiz. 25­-4-934
Yazıma geçmişten günümüze bazı öne çıkan belediye başkanları ve icraatları ile devam etmek isterim.
Hacılarda 1930'lu yıllarda ilk seçilen belediye başkanı Akif Hoca Erciyes'ten su getirmek amacıyla, dereleri tepeleri aşarak taştan yaptırdığı su kanalları ile anılmaktadır. 1950-1960'lı yıllarda belediye başkanı olan Derviş Kilci aynı yere demir boru döşetmiştir. Kıtlıkta verilen bir lokma ekmek unutulmaz misali, o günkü şartlarda Hacılar insanının en büyük sıkıntısı su olduğu için bu hizmetler unutulmamaktadır. Ayrıca demir boru ve taşlar hayvanların sırtında taşınmıştır. 1968-1989 yıllarında görev yapan Halil Çavuşoğlu'nun en önemli eseri Kayseri'den su getirerek evlerde kuyu yerine çeşme suyu kullanılması ve Kayseri ölçeğinde birçok kişinin Hacılara gelmesine vesile olan, belki de o vesileyle Hacıları tanıdığı “Hacılar Olimpik Yüzme Havuzu” dur. Kayseri'de yok iken Hacılara yaptırmış. 1989-1999 yıllarında görev yapan Ekrem Baktır daha sonraları birçok il ve ilçelere örnek teşkil eden, coşkuyla kutlanan, “Atlı Yayla Şenlikleri” , “Birlik ve Beraberlik Geceleri”  ve “Hacılar Organize Sanayii” projeleri ile anılarda yer almıştır. 1999-2014 yılları arasında görev yapan Ahmet Herdem daha sonra birçok ilçeye ilham kaynağı olan “Hacılar Sempozyumu” ve “Hacılar Fotoğraf Yarışması” ile anılarda yerini almıştır. Şu an görevde olan Doğan Ekici belki “Kentsel Dönüşüm” projesiyle anılacaktır. ( Bu vesileyle hastalığı ve tedavi süreci sebebiyle kendisine geçmiş olsun diyor, Allah(c.c)'dan şifa diliyorum.)
Burada son olarak Hacılarlı birçok sanayici ve bilim adamının yetişmesine vesile olan Reislerimiz Hamdi Baktır ve Halil Çavuşoğlu'nun çok önemli ve anlamlı bulduğum bir hizmetlerinden bahsederek yazıma son vermek isterim. Hacılardan Kayseri'ye ulaşımın hem fiziki şartlar, hem de araç azlığı anlamında zor ve az olduğu bir dönemde, önce bunları iyileştiriyor, sonrada sanayide çırak olarak çalışacaklar ve lisede okuyacaklar için servis veriyorlar. Daha da ötesi öğrencileri bedava, çırakları da üçte bir fiyatına taşıyorlar. İşte bu çalışmaların neticesi olarak onlarla ifade edilen profesörler, yüzlerle ifade edilen sanayiciler yetişiyor. Onlarda zor şartlarda kendilerine sunulan bu imkânları unutmuyor, memleketimize vefa borcunu ödüyorlar. Eğitimde, ticarette, sanayide ve yardımlaşmada Hacıları zirveye taşıyorlar ve taşımaya da devam edecekler.  
Bu vesileyle vefat etmiş belediye başkanlarımıza Allah'tan Rahmet, sağ olanlara sağlıklı ve huzurlu uzun ömürler diliyorum. Halen görevde olanlara ve görev alacaklara ise sağlık diler, kalıcı eserler yapmalarını bekleriz.
 
 
 
 
Etiketler: 1930'DAN, GÜNÜMÜZE, , BELEDİYE, BAŞKANLARIMIZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı