sanalbas<meta http-equiv=
Yazı Detayı
10 Haziran 2016 - Cuma 14:23 Bu yazı 2422 kez okundu
 
RAMAZANI NASIL DEĞERLENDİRELİM
MEHMET ÖZBEK (HACILAR MÜFTÜSÜ)
 
 

Ramazan ayı bütün müslümanlar için bir kurtuluş ayıdır. Bu ayı bütün müslümanlar çok iyi değerlendirmelidir. Zaten bir müslümana yakışan da bu ayı çok çok iyi değerlendirmektir. Çünkü hiç kimsenin bir daha ki Ramazan'a yetişip yetişmeyeceği belli değildir. Sadece konaklama yeri olan bu dünya hayatında ahiretimizi kurtarmamız için Yüce Rabbimizin bizlere ihsan ettiği çok faziletli bir aydır Ramazan ayı.
Şüphesiz bu bize hayatı da ölümü de veren yüce Rabb'imizin takdirinde olan bir şey. Madem öyle gelin hep birlikte bu yıl Rabb'imizin bizi bir kere daha ulaştırdığı Ramazan'ı şanına göre değerlendirebilmenin yollarını arayalım. Efendimizin “Allah'ım Recep ve Şaban'ı hakkımızda hayırlı kıl ve bizi Ramazan'a ulaştır” tarzında ifade buyurduğu o mübarek duası kabul olmuş ve bizler bir kere daha bizi büyük bir rahmet deryası gibi karşılayan Ramazan'a kavuşmuş bulunuyoruz. Ramazan boyunca kendimize bir yol haritası çizerek rahmetten en fazla nasıl istifade edebiliriz diye bir gayretin içerisinde olmanın yollarını aramalıyız. Bir dahaki Ramazan'a ya yetişiriz ya yetişmeyiz. Madem öyle gelin hep birlikte bu yıl ulaştığımız Ramazan'ı şanına göre değerlendirebilmenin yollarını arayalım.
Allah dostlarının “Her gece Kadir, her gelen Hızır bilinmeli” tarzındaki öğütlerini dikkate alarak bütün bir Ramazan'ı aynı şuurla değerlendirmeli. Her gece Allah için sıcacık yataklar terk edilerek o Kudreti Sonsuz yaratana yönelmeli. Karşımıza çıkan her insana hürmet ve nezaketle davranılmalı. Özellikle Ramazan'ın son on gününde gündüz ve gece çok daha iyi değerlendirmeye gayret edilmeli.
Bu mübarek günlerde mümkün olduğunca göz harama bakmamalı, kulak haram dinlememeli, ağız haram tatmamalı, ayak harama yürümemeli, el harama uzanmamalı ve haramı tutmamalı, burun haramı koklamamalı, dil haramı söylememeli. Bir aylığına bile olsa evlerimize milyonlarca nahoş sahnelerle ahlak dışı manzaralar pompalayan her türlü yayından uzak durulmalı.
Yetimleri ve çocukları sevindirmeli ve bu asla ihmal edilmemeli. Dünyada kendi başımıza yaşar gibi değil dertlilerle ilgilenen, başkalarını düşünebilen ve zayıflara el uzatmaktan zevk alan gönül ehli kişilerden olmalı. Hele oruca alıştırılan çocukların nazlanmaları karşısında asla kızılmadan onların gönlü yapılmalı.
Ramazan'da geçirdiğimiz zamanlar o kadar kıymetli ki her saniyesi mücevherler kazandırıyor. Ama bu saniyeler geçtikten sonra bütün dünyayı verseniz de bir anı bile geri getiremezsiniz. Ramazan da bu özel zamanlardan biridir. Ramazan ayını en güzel biçimde değerlendirmek hepimizin şiarı olmalı. Bu itibarla sadece Ramazan'a has bir "dindarlık" tasvip edilecek bir durum değildir. Bununla birlikte Rabbimize teslimiyetimizi pekiştirmek, güçlendirmek, bilincimizi ve duygularımızı takva ile donatmak için güzel vesilelerden bir vesiledir Ramazan. Ziyan edenlerden olmamak için Rabbimizin lütfettiği imkânları en iyi biçimde değerlendirmek durumundayız.
Ramazana ve oruç ibadetine özel bir saygı gösterilmeli. Diğer ibadetlere saygı gösterildiği gibi oruç ibadetine hem yerine getirerek hem de oruç tutanlara saygı göstererek iman sorumluluğu yerine getirilmelidir. Oruç tutamayan insanlar da hiç olmazsa yediklerini duyurmamak ve gizli saklı yemek suretiyle hem Ramazana hem de oruç tutanlara saygı göstermiş olmalıdırlar.
Tüm kardeşlerimizin Ramazanı mübarek olsun! Rabbimiz tüm Müslümanlara katından hayırlar, bereketler, azim ve kararlılık versin ve ellerimizi, yüreklerimizi ve seslerimizi birleştirsin!

 
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı