sanalbas<meta http-equiv=
Yazı Detayı
02 Temmuz 2019 - Salı 17:13 Bu yazı 905 kez okundu
 
FİZİK TEDAVİNİN HAYATIMIZDAKİ YERİ VE ÖNEMİ
KÜBRA EJDER (Fizyoterapist )
 
 

      Kayseri Hacılar'da dünyaya geldim.İlk ,orta ve lise öğrenimimi Kayseri'de tamamladım. Daha sonra İstanbul Bilim Üniversitesi'nde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünü bitirdim. 2015'ten beri özel bi kurumda çalışıyorum. Ortopedi ve nöroloji alanından özel hastaya gidiyorum.Halen devam ettiğim  parkinsonlu  hemipleji hastalarım var.İstanbul'da eğitim alırken Medicana Haznedar Hastahanesi,Medical Park Hastahanesi ,Florence Nightingale Hastahaneleri ,GATA Haydarpaşa Eğitim Hastahanesi , İzzet Baysal Huzurevi, Therapy Sport Center, TEMAS Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde staj yaptım.  
 Tecrübelerim ve yeterlilik alanlarım: Kupa sülük hacamat, kuru iğneleme, manuel terapi, nörolojik pediatrik ortopedik rehabilitasyon ,akupunktur ,bantlama, refleksoloji. Bu dalların birçoğunda ulusal ve uluslararası geçerli sertifikalarım var. 

  Fizyoterapist: Yaralanma, hastalık, özür, hareket sistemi bozuklukları ve sağlıkla ilgili diğer durumlardan kaynaklanan ağrı ve fonksiyon bozukluklarında; hekimin tanısına göre, fizyoterapi ve rehabilitasyona yönelik ölçme ve değerlendirme yaparak bunların ışığında tedavi programını planlayan ve uygulayan kişidir. Amaç hastaya  fiziksel, ruhsal, ekonomik ve sosyal yönden  olabildiğince  bağımsızlık kazandırmaya çalışmaktır.Hastaya uyumlu  ve kapsamlı uygulanan rehabilitasyon programı  yatağa ve başkalarına bağımlı kalma sürecini  kısaltacak  ve yaşam kalitesini  yükseltecektir . Rehabilitasyon ise, herhangi bir nedenle  engelli hale gelmiş kişilerin  kaybettiği fonksiyonlarını  tam veya olabildiği kadar  tama yaklaşması  topluma kazandırmak için uygulanan  tedavilerin bütünüdür .Fizyoterapistler bir bütün olarak kişiye odaklanır; diğer bir deyişle her hastanın fiziksel sorunlarının yanı sıra psikolojik, duygusal ve sosyal sağlığını da göz önünde bulundurarak bir tanıya ulaşma ve en uygun tedavi planını geliştirme düşüncesine tüm dikkatini verir. Bu süreç beraberinde pek çok fayda getiren bir uygulama olarak dikkat çeker. Eğer rahatsızlığınız ilerlemediyse fizyoterapi ile muhtemel bir ameliyat riski ortadan kaldırılabilir. Şayet ameliyat olmak gerekliyse fizyoterapi uygulamaları, ameliyatın başarı ihtimalini artıran bir fonksiyona sahiptir. 
     Fizyoterapistler çalışma alanları ; ulusal ve uluslararası yataklı tedavi merkezlerindeki (üniversite, devlet vb...), ortopedi ve travmatoloji, nöroloji / pediatrik nöroloji, psikiyatri, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, beyin ve sinir cerrahisi, genel cerrahi, kardiyoloji, kalp damar cerrahisi, göğüs hastalıkları / göğüs cerrahisi, çocuk hastalıkları, üroloji, onkoloji, kadın doğum, kulak-burun-boğaz, tüm yoğun bakım servisleri, plastik cerrahi servisleri, yanık üniteleri, romatoloji bilim dallarına ait servislerde, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, protez-ortez üretim ve rehabilitasyon merkezlerinde, birinci basamak sağlık hizmetleri veren kuruluşlarda, endüstri alanlarında, okullarda, spor kulüplerinde, huzur evlerinde, mesleki rehabilitasyon merkezlerinde ve kaplıca merkezlerinde, dal merkezlerinde, evde bakım merkezlerinde özel veya kamu görevi yapabilmektedirler.
     En sık bize gelen şikayetler  eklem, kas ve iskelet sistemi kaynaklı ağrı ve acıdır. Pek çok farklı tedavi yönteminin uygulandığı fizyoterapi uygulamaları, ağrı ve acıyı azaltarak eklem ve kas sistemi işlevlerini normal seviyesine ulaştırır. Fizyoterapi, ağrı ve acıyı azalttığı gibi hastalığın tekrardan ortaya çıkma riskini azaltır.
Fizik tedavi çok kapsamlı bir bölüm.Fizyoterapi uygulamaları ile pek çok hastamızın sağlıklı bir yaşama kavuşmasına yardımcı oluyoruz. Ağrısız beden ve kaliteli bir yaşam için siz de fizyoterapi uygulamalarını tercih edebilirsiniz. 
     Herkese sağlıklı günler iyi bayramlar diliyorum.

 
Etiketler: FİZİK, TEDAVİNİN, HAYATIMIZDAKİ, YERİ, VE, ÖNEMİ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı