sanalbas<meta http-equiv=
Yazı Detayı
06 Aralık 2018 - Perşembe 21:36 Bu yazı 1597 kez okundu
 
KALIPLARDA YAŞAMAYIN, GELECEĞE ÖZGÜR BAKIN
RASİM KAHRAMAN
 
 

Yakın gelecekte yaşanacak olan teknoloji devrimleri ile birçok iş alanı yok olurken daha nice iş imkanları ortaya çıkacak. Öyle ki şu an ilkokula giden çocukların 65'i daha keşfedilmemiş işlerde çalışacak. Yaşanacak olan endüstriyel devrimlerin içinde yar almak için, otomasyon çağında 'işe yaramak' için öncelikle yeni iş alanları hakkında fikir sahibi olmanız gerekiyor. Bu işe özellikle yeni şeyler öğrenerek ve düşünmenin yeni yollarını öğrenerek başlanabilir!
Endüstri 4.0 Devriminin ismi sanayi ile alakalı olsa da, gelişmeler bütün sektörleri etkileyecektir.
Dünya ekonomisine ve geleceğe yön veren insanların bilgi birikimlerini paylaştığı Dünya Ekonomi Forumu tarafından yayınlanan “The Future of Jobs” raporuna göre, 2020 yılında profesyonel iş hayatında sahip olunması gereken yetkinlikler şunlardır:
1-Karmaşık sorun çözme yetkinliği: Tümdengelim yöntemiyle bilgileri alt konulara ayırarak değerlendirebilmektir. Karmaşık problemler karşısında, sebep ve sonuçları muhakeme ederek en en doğru çözüm önerilerini bulmaya olanak verir.
2-Eleştirel düşünme yetkinliği: Sorgulayıcı ve araştırmacı kimliği ile problemleri çözebilecek alternatif yöntemleri bulmak şeklinde tanımlanır. Günümüzde dördüncü önemli yetenek iken 2020'de ikinci önemli yetenek olacağına inanılmaktadır.
3-Yaratıcılık yetkinliği: Tasarım, ürün ve çalışma yöntemlerinin geliştirilmesine sıradışı çözüm önerilerinin sunulabilmesinde ve krizleri fırsata çevirebilme senaryolarında önemli etki oluşturabileceği için ilk üç yetkinlikten biri olacağı düşünülmektedir. Günümüzde onuncu sırada görülen bu yetenek 
4-İnsan yönetimi yetkinliği: Robotlar analitik ve matematiksel yeteneklere sahip olabilir ancak insanları anlamak ve liderlik etmek için yine insanlar gerekecek. Çünkü, çalışanlar, bir işletmenin başarısının ardındaki itici güçtür. Firmalar, insanların yarattığı değer ile, inovasyon ile fark yaratır. Planlı organizasyonların kurulması, en iyi yeteneklerin doğru şekilde bir araya getirilerek inovasyonun yapılmasını sağlar.
5-Eşgüdüm yetkinliği: Değişen iş dinamiklerinde durum, kişi ve operasyonların entegre bir şekilde çalışabilmesi için gerek duyulan yetkinliktir. Etkili iletişim, kendini anlatabilme ve takım çalışması yetenekleri gelecekte önem arz eden yeteneklerden birisidir.
6-Duygusal zekâ yetkinliği: Empati ve merak gibi duygusal zekanın yüksek olduğunu gösteren özellikler yaratıcılığı arttırdığı düşünülmektedir. Günümüzde önemsiz gibi görünen bu yetkinlik, gelecekte profesyonel iş hayatında işe alım yapan yöneticilerin önceliği olacaktır.
7-Yargı ve karar verme yetkinliği: Geleceğin büyük veriler üzerine kurulacağını düşünürsek doğru bilgileri muhakeme ederek anlamlı sonuçlara ulaşabilmek ve doğru kararlar alabilmek, bilgi çağında ihtiyaç duyulan bir yeteneklerden birisi olacaktır. 
8-Hizmet odaklılık yetkinliği: Müşterileri anlayarak onlara arzu ve isteklerine göre daha iyi hizmet sağlama yetkinliğidir. Ar-ge ve inovasyon çalışmaları ile memnuniyet amaçlı çalışmalar her şirketin gerek duyacağı yetenekler olacaktır.
9-Müzakere yetkinliği: İş hayatında müzakere yeteneği başarıya ulaşmak için oldukça kritiktir. İyi bir dinleyici olmak ve faydalı çözümle üretebilmek günümüzde olduğu gibi gelecekte de önemli yetenekler arasında olacaktır.
10-Bilişsel esneklik: İçinde bulunulan duruma göre farklı rolleri benimseyebilme, teknolojiyi yakından takip edebilme ve empati kurabilme; karmaşık sorunlar karşısında en iyi çözüm önerilerini kurabilmek için şirketler için önemli gerekliliklerden birisi olacaktır.
Sonuç olarak; sizler mühendis, doktor veya avukat olabilirsiniz ancak bu yetkinlikler üzerinde kendinizi geliştiremezseniz, gelecekte karar veren değil kararlara uyan bir kişiliği sahip olmak zorunda kalırsınız.

 
Etiketler: KALIPLARDA, YAŞAMAYIN,, , GELECEĞE, ÖZGÜR, BAKIN,
Yorumlar
Haber Yazılımı